Hip-Hop s akordeónom? O bystrickom hudobníkovi píšu už aj v New Yorku

Je mladý, talentovaný a známy už aj ďaleko za hranicami. Tomáš Valiček v rozhovore prezradil aj to, či sa na akordeón dajú baliť baby.

Tomáš Valiček (27) pochádza z Námestova, kde k hudbe pričuchol už v ZUŠ-ke. Neskôr študoval na konzervatóriu v Žiline a na Akadémií umení v Banskej Bystrici, kde sa nakoniec aj usadil. Mladý akordeonista, ktorý sa rozhodne nebráni experimentovaniu, je už známy aj ďaleko za hranicami. Viac o sebe prezradil v rozhovore.

Kedy vám učarovala hra na akordeón a ako ste sa k nej dostali?

K hre na akordeón som sa dostal vďaka môjmu otcovi, ktorý mal akordeón a ako samouk doma hrával. Rád som ho sledoval a počúval, ako sa na tom hrá a zaujímalo ma, ako to funguje. Avšak k hudbe som mal blízko už od útleho veku, kde som počúval a sledoval koncerty rôznych kapiel a umelcov od rockovej a metalovej hudby až po klasickú a ľudovú.

Mnoho umelcov sa hudbou nedokáže živiť, vám sa to podarilo. Vďaka čomu ste dokázali preraziť?

Myslím si že je to o cieľoch, ktoré si sám človek určí a snaží sa pracovať na sebe a svojich snoch. V hudbe je to dnes ťažké, ale napriek rôznym okolnostiam sa snažím tvoriť, koncertovať, robiť projekty a spoznávať nových ľudí, ktorí ma môžu posunúť ďalej.

Veľa ľudí si zaiste akordeón spája s rôznymi ľudovými skladbami. Hudbe akých žánrov sa venujete vy?

Ja sa venuj predovšetkým klasickej hudbe a zábavnej hudbe varieté zameranej na akordeónovú literatúru. Avšak hrávam a zaujímam sa o ľudovú hudbu, filmovú hudbu a modernú. Rad skúšam nové veci a učím sa ďalšie štýly, ktoré ma vedia posunúť a naučiť niečo nové.

S hudbou dokonca experimentujete a v roku 2019 ste rozbehli Akordeónový experiment, v rámci ktorého ste upravili hip-hopové, rapové a popové skladby pridaním akordeónu…

Akordeón nieje len ľudový nástroj, ale je možné ho využiť v rôznych hudobných žánroch ako je aj Rap, Hip-Hop, Rock či Pop. Je to projekt, kde som chcel ukázať akordeón v inom svetle ako ho ľudia zväčša vnímajú. Akordeón je taký malý orchester a svojimi technickými, rozsahovými možnosťami a farebnosťou je možné ho využiť v plnej miere čo je na tom úžasne a jedinečné oproti iným nástrojom.

Páči sa takáto hudba aj mladým?

Myslím že mladým ľuďom sa aj takýto typ hudby páči a je zaujímavý, avšak treba vedieť zaujať a snažiť sa interpretovať a vyberať diela tak, aby tomu ľudia porozumeli.

Niektorí hovoria, že muž s gitarou pôsobí na dievčatá ako magnet. Funguje to aj s akordeónom?

Samozrejme, že to funguje aj s akordeónom. Zažiť som to nie raz. Dôležité je zaujať a komunikovať s publikom. Vždy je však dôležité ukázať a ponúknuť publiku hudbu v tej najvyššej kvalite. Úžasné na akordeóne je, že s ním môžem pracovať, keďže ho mám na sebe a sme spojení – jedno telo, jedna duša.

Kde všade vo svete ste už vystupovali a s akými známymi umelcami ste mali tú česť spolupracovať?

Moje umenie mali ľudia možnosť vidieť doma, ale aj v zahraničí, v krajinách ako Taliansko, Poľsko, Chorvátsko, Česko, Anglicko – Oxford, Malajzia, Maďarsko a iné. V rámci môjho umeleckého pôsobenia som mal možnosť spolupracovať s umelcami ako Mirka Partlová, Oskar Rózsa, Jaroslav Dvorský, Karin Sarkisjan, Eva Varhaníková či Jánoška Ensemble.

Máte na konte aj nejaké CD?

V apríli roku 2018 som vydal svoje sólové debutové CD s názvom Virtuoso, ktoré zahŕňa skladby vážnej hudby a varieté. Skladby sú prevažne zamerané na akordeónovú literatúru. Efekt, vážnosť a brilantnosť skladieb dáva celému albumu virtuozitu, z čoho vychádza aj názov CD. Tento album je prierezom diel žánru a charakteru od klasickej vážnej hudby, cez varieté, až po argentínske tango. Tento rok sa chystám pracovať na ďalšom mojom CD, ktoré bude zamerané na hudbu rôzneho žánru v spolupráci s hosťami.

Pochváliť sa môžete aj ďalšími úspechmi, dokonca si vás všimli až v Amerike. O čo sa jednalo?

Medzi moje najväčšie úspechy patrí publikácia v dvoch svetových knihách a časopise:

  • knihy: From The Shadow Of An Accordion To Eternity a Accordion And World’s Best Contemporary Accordionist
  • časopis: Accordion Stars Yearbook Their Best Quotes And Photos

Tieto knihy a časopis boli vydané v New Yorku pod Times Square Press Team. Knihy sa zameriavajú na akordeón a na významných súčasných akordeónových interpretov z celého sveta. Som šťastný že moje meno, úspechy a práca znejú a inšpirujú aj vo svete.

Kde, resp. s kým, vás budeme môcť vidieť vystupovať najbližšie?

Pripravujem nejaké koncerty v Banskej Bystrici, no všetko je ešte v štádiu riešenia. Každopádne sa ľudia budú môcť tešiť na rôznorodú hudbu plnú úžasných hostí. Taktiež sa chystám tento rok hrať v Chorvátsku a Švajčiarsku. A teším sa na ďalšie nové možnosti a spolupráce doma aj v zahraničí.

Keď sa práve nevenujete hre na akordeón, ako najradšej trávite voľné chvíle?

Pokiaľ nekoncertujem, snažím sa oddychovať, cestovať a samozrejme, chodím na koncerty ako poslucháč, kde sa inšpirujem ďalšími umelcami.

Zdieľať:
2021 © Tomáš Valíček. All rights reserved. Created by krasno.studio