Programy

Klasická hudba pre mnohých znamená náročný a ťažký hudobný štýl no nie je tomu tak. Dôkazom sú aj výnimočné skladby akordeónovej literatúry, ktoré znejú všade vo svete a jedným z interpretov týchto diel je aj akordeonista Tomáš Valiček. V jeho programe znejú diela od romantických a virtuóznych melódií až po súčasné a technicky náročné kompozície.

Hudobná vášeň. To zhŕňa hudobného ducha tohto žánru v prevedení Tomáša Valička. Na každom predstavení Tomáš oslňuje svoje publikum svojou hudbou a obrovskými možnosťami tvorivej energie. Skutočné umenie nepozná hranice a hudba Tomáša Valička to dokazuje pozoruhodným spôsobom. Hudobné kreácie a farebné kontrasty v jeho hudbe sú spojením aj rôznych žánrov hudby.

 
Výnimočným a špecifickým druhom hudby sú diela pre akordeón a orchester. Tomáš Valiček spolupracuje s rôznymi významnými orchestrami a odohral množstvo koncertov pre akordeón a orchester.
Medzi jeho koncertné diela patrí:
 
OPALE CONCERTO – R.Galliano
(pre akordeón a sláčikový orchester)
 
ACONCAGUA – A.Piazzolla
(pre bandoneón/akordeón a sláčikový orchester)
 
HOMMAGE A LIÉGE – A.Piazzolla 
(pre bandoneón/akordeón, gitaru a sláčikový orchester)
 
HISTOIRE DU TANGO – A.Piazzolla 
(pre bandoneón/akordeón, gitaru a sláčikový orchester)
 
FIVE TANGO SENSATIONS – A.Piazzolla
(pre bandoneón/akordeón a sláčikový orchester)
 
CONCERTO CLASSICO – M.Majkusiak
(pre akordeón a symfonický orchester)
 
ALINA – A.Gaynullin
(pre akordeón, sláčikový orchester, zbor a sólové nástroje: gitara, violončelo, lesný roh a perkusie)
 
GALILEAN SUITE – M.Zorman
(pre akordeón a symfonický orchester)
 
ARMADIO – J.Laco, koncert napísaný pre Tomáša Valička.
(pre akordeón a malý symfonický orchester)
 
V rámci svojej koncertnej činnosti spolupracoval s významnými dirigentmi, ako sú Vladimír Kiradjiev, Simon Chalk, Barak Tal, Oliver Dohnányi, Leoš Svárovský, Pavol Tužinský a ďalší. Koncertne spolupracoval aj s orchestrom Camerata Novisoliensis, Slovak Sinfonietta či významným orchestrom Oxford Chamber Orchestra.

Tomáš Valiček je súčasťou aj mnohých zoskupení, kde má možnosť predstaviť sa nielen ako sólista, ale aj ako sprievodný umelec. Jeho virtuózna hra a improvizácia je súčasťou koncertného výstupu a spolu s ansámblom tak vytvárajú zaujímavé a nové možnosti hry. Spolupracuje s mnohými umelcami a zoskupeniami ako BPM band, Cinemagic band, Trio Dolce, či speváčkou, klaviristkou a skladateľkou arménskeho pôvodu Karin Sarkisjan.

Projekt s názvom SLOVAK NUEVO QUINTETO je zoskupenie skvelých hudobníkov, ktorí interpretujú slávne diela svetového bandoneonistu a skladateľa Astora Piazzollu v rôznych aranžmánoch. Ich jedinečná interpretácia argentínskeho tanga dáva tak nový rozmer tohto žánru v ich špecifickom interpretovaní a zvukovo farebným prevedením. Zloženie tohto zoskupenia pozostáva z akordeónu, klavíra, perkusií, huslí a kontrabasu.

Svetová hudba v akordeónovej interpretácií dokazuje že možnosti hry na tomto hudobnom nástroji sú neobmedzené. Tomáš Valiček a jeho excelentne prevedenie rôznych žánrov hudby, ako je hip-hop, rap, pop, filmová hudba, ale aj opera ukazuje rozmanitosť, techniku a farbu akordeónu.

2021 © Tomáš Valíček. All rights reserved. Created by krasno.studio