Pochádza z Námestova, pôsobí ako doktorand na Akadémii umení v Banskej Bystrici a má za sebou veľké množstvo úspechov. Vyučuje hru na akordeón v ZUŠ v Banskej Štiavnici a v roku 2019 sa podieľal aj na tvorbe a nahrávaní hudby do reklamy pre spoločnosť Harmony. Aké sú jeho plány do budúcnosti a s akými osobnosťami mal možnosť spolupracovať? Aj na tieto otázky nám odpovedal Tomáš Valiček.
Kto Vás priviedol k hre na akordeón?
K hudbe som inklinoval už od útleho veku, avšak k hraniu na hudobný nástroj ma priviedol môj otec, ktorý ako samouk hrával doma na akordeóne a občas som ho sledoval a počúval. Akordeón ma zaujal zvukom a možnosťami, ako sa na také niečo dá hrať.
Chcel som to skúsiť, a tak som začal navštevovať ZUŠ. Po nástupe do ZUŠ som chodil 3 roky súkromne k skvelému pedagógovi Jánovi Ďurčovi, ktorý ma učil a vzdelával v hudbe. Vďaka nemu ma hudba bavila a chcel som sa jej venovať. Neskôr môj talent a napredovanie odovzdal do rúk ďalšiemu úžasnému pedagógovi Petrovi Kozoňovi, ktorý ma formoval a zdokonaľoval v hre na akordeón. Vďaka nemu som získal už na ZUŠ niekoľko ocenení a víťazstiev v hudbe.
Po ukončení ZUŠ moja cesta smerovala za hudbou ďalej, a to na Konzervatórium v Žiline. Avšak počas tvrdej práce a cvičení na akordeóne som sa venoval aj bicím nástrojom, kde som ako žiak ZŠ v Námestove hrával v školskej kapele. Popri tom sme s priateľmi založili kapelu s názvom Every Else, s ktorou sme hrávali skladby štýlu rock a metal. Okrem prebraných piesní, s ktorými sme začínali a koncertovali, sme sa uberali aj skladaním vlastných skladieb, a tak sme nahrali album s názvom Voice in the head.
Čo predchádzalo Vášmu štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici?
Už počas štúdia na Konzervatóriu v Žiline som absolvoval rôzne majstrovské kurzy u významných slovenských a zahraničných akordeónistov. Mnoho z nich ma oslovilo na štúdium k ním, avšak mojím prvotným cieľom po konzervatóriu bolo ísť na štúdia práve na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Inšpirovala ma práca a možnosti, ako škola funguje, a samozrejme pedagógovia. Akadémia mi dá veľa možností hrať, napredovať a spoznávať nových umelcov.
Počas štúdia ste absolvovali aj množstvo súťaží. Ktorá z nich Vám utkvela najviac v pamäti a prečo?
Už počas štúdií na ZUŠ, konzervatóriu a AU som sa zúčastňoval celoslovenských a medzinárodných akordeónových súťaží v Poľsku, Chorvátsku, Česku, Taliansku, Maďarsku a iných štátoch. Zo všetkých súťaží je pre mňa nezabudnuteľná prvá súťaž, a to celoslovenská súťaž ZUŠ v roku 2005, ktorú som absolvoval a nakoniec aj vyhral. Práve toto prvé víťazstvo ma hnalo ďalej pracovať na sebe a získavať ďalšie a väčšie úspechy. Túto súťaž som si nakoniec víťazstvom obhájil trikrát po sebe.
Z medzinárodných súťaží rád spomínam na súťaž v chorvátskom meste Pula a na súťaž v talianskom meste Lanciano. Obe medzinárodné súťaže sú profesionálne na vysokej a konkurenčnej úrovni. Na takýchto súťažiach je niekedy počet účinkujúcich v kategórií aj vyše 20-30. Všetci sú skvelí hráči a vždy som hľadal motiváciu čo vylepšiť na sebe a nechal som sa inšpirovať inými. Aj keď úroveň jednotlivých hráčov bola vysoká, vedel som sa presadiť v prvej víťaznej trojici.
S akými osobnosťami ste mali možnosť spolupracovať, prípadne akých projektov ste sa zúčastnili?
V rámci mojej kariéry som mal a mám možnosť stretávať množstvo fantastických umelcov v rôznych žánroch hudby od klasickej, filmovej, popovej a súčasnej hudby, s ktorými som spolupracoval, alebo spolupracujem. Mal som možnosť hrať ako sólista so Štátnym komorným orchestrom Slovak Sinfonietta, s ktorým som odohral významné diela pre akordeón a orchester OPALE CONCERTO – R. Galliano a ACONCAGUA – A. Piazzolla. Spolupracoval som s významnými dirigentmi, ako sú Vladimír Kiradjiev, Simon Chalk či Oliver Dohnányi. Zážitkom bolo vystúpenie v anglickom Oxforde, kde som sa predstavil ako hosť v spolupráci s Oxford Chamber Orchestra. Ako aj sólový koncertný umelec som sa predstavil a predstavujem moje umenie v rôznych krajinách doma aj vo svete.
Medzi moje najväčšie úspechy bolo účinkovanie v Malajzií – Kuala Lumpur. Taktiež som sólovo vystupoval aj na výnimočnom koncerte na Slovensku v Moldave nad Bodvou so živým prenosom do Vatikánu, Kanady a USA. V roku 2019 som tvoril a nahrával hudbu v spolupráci so skladateľom a interpretom Oskarom Rózsom v svetovom projekte Angry Birds / ľadová šou. V roku 2020 som mal možnosť byť súčasťou projektu, do ktorého som bol oslovený a podieľal som sa na tvorbe hudby v spolupráci so skladateľmi a hudobnými producentmi Imre Czomba a Dom Aiken z Los Angeles v projekte Quarantine. Momentálne som člen a sólista CINEMAGIC band, zameraný na filmovú hudbu, kde spolupracujem so spevákmi ako Mirka Partlová a Ján Slezák.
Aktívne spolupracujem aj s koncertnou klaviristkou a pedagogičkou Evou Varhaníkovou a speváčkou, skladateľkou a klaviristkou armenského pôvodu Karin Sarkisjan.
V roku 2018 ste vydali sólové debutové CD s názvom VIRTUOSO. Aké skladby zahŕňa toto CD a čo Vás viedlo k tomu, aby ste ho vydali?
V roku 2018 som vydal svoje sólové debutové CD s názvom VIRTUOSO, ktoré zahŕňa skladby vážnej hudby a varieté. Skladby sú prevažne zamerané na akordeónovú literatúru. Efekt, vážnosť a brilantnosť skladieb dáva celému albumu virtuozitu z čoho vychádza aj názov CD. Tento album je prierezom diel rôzneho žánru a charakteru od klasickej vážnej hudby cez varieté až po argentínske tango.
Mojím snom bolo raz nahrať vlastné CD, ktoré by vystihovalo môjho umeleckého ducha. Tento sen som si chcel splniť a motivoval ma, aby som niečo skúsil nahrať. Prvotne som plánoval nahrať len pár skladieb na ukážku a po čase strávenom v štúdiu som zistil, že naozaj chcem spraviť kompletný album. Motivovala ma aj odozva ľudí na moju prácu a ich podpora. Chcel som prostredníctvom CD VIRTUOSO poskytnúť poslucháčom hudbu, ktorá sa mi páči a ktorú rád interpretujem. Bolo to však aj predstavenie seba samého v prípade nejakých ďalších možností a ponúk.
Čo považujete doposiaľ za svoj najväčší životný úspech?
V hudbe mám niekoľko úspechov, za ktoré som vďačný, aj keď to nebolo vždy jednoduché. Medzi moje úspechy na ktoré som hrdý je publikácia v dvoch svetových knihách s názvom ACCORDION AND WORLD´S BEST CONTEMPORARY ACCORDIONIST a FROM THE SHADOW OF AN ACCORDION TO ETERNITY. Tieto knihy, boli vydané v New Yorku pod Times Square Press Team v roku 2019. Knihy obsahujú interview umelcov a poznatky hudby. Zameriavajú sa na akordeón a súčasných akordeónových interpretov vo svete. Počas mnohých koncertov, spoluprác a nahrávaní som v roku 2019 vytvoril projekt s názvom Akordeónový EXPERIMENT, kde som aranžoval skladby slovenských a zahraničných interpretov pridaním akordeónu. Upravil som skladby žánrov hip-hop, rap a pop. Projekt bol uvedený aj v TV Markíza. Taktiež som niekoľkokrát vystúpil aj v televíziách a rôznych rozhovoroch.
Tento rok 2020 som publikovaný v časopisoch ACCORDION STARS YEARBOOK THEIR BEST QUOTES AND PHOTOS, MUSIC AND ACCORDION STARS: THEIR FAMOUS WORDS a STARS ILLUSTRATED NEW YORK. Časopis publikoval a vydal Times Square Press, New York. Teším sa taktiež rôznym spoluprácam, na ktoré ma oslovia rôzni umelci z domova i sveta. Snažím sa interpretovať hudbu rôzneho žánru a ukázať ľudom akordeón, jeho využitie, farebnosť, techniku, zvuk a spôsob, ako sa dá naň hrať. Mojím hlavným cieľom je motivovať umelcov, ale aj žiakov ZUŠ. Akordeón je veľmi populárny v súčasnosti a je to nástroj, ktorý je hodný veľkých koncertných pódií.
Prezradíte nám Vaše plány do budúcnosti?
Moja umelecká kariéra stále rastie a okrem sólových koncertov a projektov v ktorých účinkujem tento rok pracujem na mojom ďalšom CD. Tentokrát to bude v spolupráci s hosťami a skvelými uznávanými hudobníkmi zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Na mojom CD sa predstavia svetoví umelci, ako je violončelista Florian Eggner z Viedne, huslistka Luanne Homzy z Los Angeles či klavirista Bogdan Koval z Ruska. Na mojom CD sa predstavia aj slovenskí umelci ako basgitarista Pavol Smolka, klavirista Tomáš Baľák či violista Roman Rusňák. CD bude oproti môjmu debutovému CD VIRTUOSO, ktoré bolo zamerané na akordeónovú literatúru iné. CD CONNECTION bude zamerané na klasickú, filmovú, francúzsku a modernú hudbu. Bude to spojenie rôznej hudby v nových aranžmá, skvelom prevedení a spolupráci s medzinárodnými hudobníkmi.
Okrem mojej hlavnej činnosti, a to akordeónu, som začal hrať na netradičnom nástroji Kalimba. Jedinečná 21 tónová, chromatická a elektroakustická Kalimba v ladení 443 Hz, bola vyrobená špeciálne pre mňa na zákazku. Momentálne koncertujem, učím, nahrávam a aranžujem. Teším sa z mojich úspechov, napredovania a ďalších mojich snov, ktoré ma motivujú a chcem si ich plniť. Moja práca, vytrvalosť a úspechy ma doviedli k rôznym ľudom, spoluprácam, koncertom, priateľom a zážitkom. Vďaka tomu som aj vyhľadávaným umelcom pre štúdiové nahrávania, rôzne hudobné projekty, koncerty a podujatia.