Tomáš Valiček: Slovenský akordeonista, ktorého spoznáva celý svet!

Pochádza z Námestova, kde získal aj základné hudobné vzdelanie na ZUŠ Ignáca Kolčáka. Vyštudoval konzervatórium v Žiline odbor – Hra na akordeón. Vzdelanie si rozšíril štúdiom na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Popri štúdiu sa zúčastňoval a vyhrával množstvo medzinárodných akordeónových súťaží doma, ale aj v zahraničí (Poľsko, Chorvátsko, Česko, Taliansko, Maďarsko a iné.)

V spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Slovak Sinfonietta odohral Tomáš Valiček významné diela pre akordeón a orchester OPALE CONCERTO – R.Galliano a ACONCAGUA – A.Piazzolla. Spolupracoval s významnými dirigentmi, ako sú Vladimír Kiradjiev, Simon ChalkOliver Dohnányi či Pavol Tužinský. Ako sólista aktuálne spolupracuje s orchestrom Camerata Novisoliensis, ktorý patrí pod Akadémiu Umení v Banskej Bystrici.

Aktívne spolupracuje aj s koncertnou klaviristkou a pedagogičkou Evou Varhaníkovou a speváčkou, skladateľkou a klaviristkou arménského pôvodu Karin Sarkisjan. Je súčasťou folklórneho súboru Rozsutec zo Žiliny, ktorý sa zúčastňuje rôznych medzinárodných podujatí doma aj v zahraničí (Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Turecko, Srbsko, Česko, Poľsko, Francúzsko a iné).

Pred zhruba dvoma rokmi (2018) vydal Tomáš svoje sólové debutové CD s názvom VIRTUOSO, ktoré obsahuje skladby vážnej hudby a varieté. Skladby sú prevažne zamerané na akordeónovú literatúru. Efekt, vážnosť a brilantnosť skladieb dáva celému albumu virtuozitu z čoho vychádza aj názov CD. Tento album je prierezom diel rôzneho žánru a charakteru od klasickej vážnej hudby cez varieté až po argentínske tango.

Medzi významné míľniky patria i publikované rozhovory v dvoch svetových knihách s názvom Accordion and World´s best contemporary accordionist a From the shadow of an accordion to eternity. Tieto knihy, boli vydané v New Yorku pod vydavateľstvom Times Square Press Team. Knihy obsahujú interview umelcov a poznatky hudby. Zameriavajú sa na akordeón a súčasných akordeónových interpretov vo svete.

V tom istom roku Tomáš vytvoril projekt s názvom Akordeónový EXPERIMENT, kde aranžoval skladby slovenských a zahraničných interpretov s pridaním akordeónu. Upravil skladby žánrov Hip-Hop, Rap a Pop. Projekt bol prezentovaný aj prostredníctvom TV Markíza.

V roku 2020 bola jeho osoba publikovaná v časopisoch Accordion stars yearbook their best quotes and photos, Music and accordion stars: Their famous words a Stars illustrated New York. Časopis publikoval a vydal Times Square Press, New York.

Popri hre na akordeóne, Tomáš Valiček hrával aj na bicích nástrojoch v  kapele s názvom Every Else z Námestova. Počas účinkovania v kapele nahrali album s vlastnými skladbami s názvom Voice in the head. Ako akordeonista pôsobil v punk-folkovej kapele s názvom Cascabel, s ktorou koncertoval doma i v zahraničí.

Momentálne má niekoľko vlastných projektov, kde pôsobí ako sólista. Taktiež hosťuje v rôznych iných kapelách a projektoch. Je vyhľadávaným umelcom aj pre štúdiové nahrávania a rôzne hudobné prenosy.

Najväčšie úspechy:

2014 – premiéra slovenského diela pre akordeón a pozaunu s názvom SPOVEĎ a sólovou časťou s názvom ZLOČIN od slovenského skladateľa Jakuba Laca.

2016 – festival elektroakustickej hudby sonicART a premiéra skladby SMARTPHONE v spolupráci so slovenským rozhlasom.

2016 – koncertná spolupráca s dievčenským zborom Dolce Canto.

2017 – hosť a lektor interpretačných kurzov akordeónistov na 28.ročníku celoštátnej súťaže neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento Musicale.

2017 – hosť v projekte Reflexie, ktorý sa niesol v tvorbe slovenskej hudby a autoroch pod záštitou slovenskej hudobnej publicistky a dramaturgičky Márie Glockovej.

2017 – koncert v Moldave nad Bodvou so živím prenosom do Vatikánu, Kanady a USA.

2018 – spolupráca s orchestrom Slovak Accordion Orchestra.

2018 – koncert v bani Starovšesvätých, Hodruša Hámre k spomienke baníkov.

2018 – účastník interpretačných kurzov so významnými svetovými umelcami Jánoša Ensemble na festivale VivaMusica.

2018 – koncert na medzinárodnom festivale hudby a tanca v Malajzii – Kuala Lumpur.

2019 – koncert v anglickom Oxforde, kde vystúpil ako hosť v spolupráci s Oxford Chamber Orchestra.

2019 – člen a sólista CINEMAGIC band, zameraný na filmovú hudbu.

2019 – tvorba a nahrávanie hudby do reklamy pre spoločnosť Harmony.

2019 – tvorba a nahrávanie hudby v spolupráci so skladateľom a interpretom Oskarom Rózsom v svetovom projekte Angry Birds / ľadová šou.

2020 – tvorba a nahrávanie hudby v spolupráci so skladateľmi a hudobnými producentmi Imre Czomba a Dom Aiken z Los Angeles v projekte Quarantine.

Zdieľať:
2021 © Tomáš Valíček. All rights reserved. Created by krasno.studio