Akordeón mnoho ľudí považuje za nástroj, ktorý patrí do ľudovej hudby. Tomáš tento mýtus svojou tvorbou búra, aj napriek tomu, že sa akordeónu ľudovo hovorí harmonika. Ako sám opisuje, sú dva typy tohto nástroja – klávesový a gombíkový, ktorý je dnes modernejší nástroj a dostal sa viac do povedomia ľudí. Pri klávesovom a gombíkovom akordeóne je iná technika hrania, ale oba nástroje sú rozdelené na pravú a ľavú ruku, v strede je mech, ktorým sa tvorí tón.
Koncertný akordeón má okolo 12 kilogramov, čo je vzhľadom na techniku celkom dosť. Ako Tomáš hovorí, práve správna technika je dôležitá, teda aj vhodné sedenie a systém cvičenia. Je dobré, ak je niekto zdatnejší , ale aj útlejší človek sa môže naučiť správnu techniku a hru na akordeón zvládnuť.
Tomáš chcel začať hrať už ako malý chlapec, avšak na prvýkrát to nevyšlo. „Keď som prišiel do ZUŠ v Námestove prvýkrát, povedali mi, že som príliš malý a mal by som ešte počkať, aby mi ten nástroj neublížil. Po roku som už chcel byť všetkým možným, len nie hudobníkom.“ opisuje Tomáš, ktorého cesta sa tu ešte len začala. O nejaký čas to skúsil Tomáš opäť. Tentokrát úspešne.
Nádejný umelec začal hrať na gombíkovom akordeóne, čo ja rarita, pretože 90 percent žiakov začína na klávesových nástrojoch. Tomáš najprv chodil na akordeón súkromne, kde sa učil hlavne ľudové piesne. Kľúčový moment nastal po troch rokoch. „Prišiel som ku Petrovi Kozoňovi, ktorý ma viedol trochu iným smerom. Vďaka Petrovi som začal hrať aj vážnu hudbu a išiel som na celoslovenskú súťaž, ktorú som vyhral tri roky po sebe.“ hovorí Tomáš.
Tomáš má na svojom konte množstvo úspechov a koncertov. Za svoj najväčší úspech považuje spoluprácu s Oskarom Rózsom, kde tvoril a nahrával hudbu do ľadovej show Angry Birds. Momentálne Tomáš spolupracuje v projekte, ktorý vytvoril violista Roman Rusňák. Jedná sa o spojenie filmovej hudby, kde vystupujú speváci Mirka Partlová a Ján Slezák. Spolu s ostatnými hudobníkmi tvoria kapelu Cinemagic BAND.
V zahraničí mal Tomáš spolupráce skôr v rámci orchestrov a účinkoval ako sólista. Navštívil napríklad Oxford, kde hral so štátnym orchestrom. V spolupráci s folklórnym súborom Rozsutec cestoval do rôznych krajín, ako Bulharsko, Grécko, či Francúzsko. Tomáš sa vďaka hre na akordeón dostal aj za veľkú mláku. „V Amerike som ešte nehral. Bol som však publikovaný v dvoch knihách, ktoré sa zameriavajú na akordeón a súčasných významných predstaviteľov akordeónu. Dostal som sa tam ako jediný zo Slovenska.“ pochválil sa Tomáš.
V roku 2018 vydal Tomáš svoje prvé CD s názvom Virtuoso. Skladby sú výnimočné tým, že sa jedná čisto o akordeónovú literatúru. Znamená to, že diela boli písané priamo pre akordeón. Aby to nebolo len o klasickej hudbe, Tomáš do toho zakomponoval napríklad aj argentínske tango, či ruskú hudbu.
Tomáš chcel ukázať, že akordeón nepatrí len do ľudovej hudby. Preto pred časom prišiel s experimentom, ktorým vytvoril jedinečnú hudbu. „Celé to vzniklo, keď som cestoval v aute a pri počúvaní modernej hudby som mal pocit, že by som si tam vedel predstaviť aj akordeón. Našiel som si skladby, ktoré sa mi páčili, prvá bola od Kaliho,“ hovorí Tomáš. Následne nahral skladbu, ktorú poslal Kaliho producentovi, „dostal som pozitívnu odozvu. V rámci experimentu som potom spolupracoval napríklad so Simou Martausovou, Lukášom Ďuricom, či Majkom Spiritom.“ dodáva.
Ako Tomáš hovorí, o akordeón je záujem skôr v dedinách. Tomáš sa venuje aj vyučovaniu hry na akordeón. Pôsobí v Banskej Štiavnici a zväčša má žiakov, ktorí chcú hrať ľudovú hudbu. Vraj sa nájdu aj takí, ktorí by chceli ísť štýlom aj modernej hudby. Záujem o akordeón však je a Tomáš sa svojich žiakov snaží motivovať tým, že ich bráva na svoje koncerty.
Situácia je pre umelcov v súčasnosti nepríjemná. Tomáš má, ako mnoho ďalších umelcov, zrušené koncerty. „Mám pocit, že vo všeobecnosti umelci nie sú úplne akceptovaní, i napriek tomu, že hudba je tiež práca. Počas prvej vlny korony som zistil, že ľudom hudba chýbala, pretože je to akási forma oddychu.“ konštatuje Tomáš a dodáva, že sa to dá zvládnuť, pretože má aj vedľajší príjem.
Síce má Tomáš koncerty zrušené, stále pracuje na nových veciach. Jednou z nich je aj nové CD s názvom Connection, ktoré už podľa názvu bude zoskupením rôznorodej hudby. Tomáš tam bude spolupracovať s významnou huslistkou Luanne Homzy z Los Angeles, klaviristom Bogdalom Kovalom z Ruska a zo slovenských interpretov to bude napríklad bas gitarista Pavol Smolka, klavirista Tomáš Baľák, či violista Roman Rusňák.